Staking (Stake Etmek) Nedir?

Stake etmek

Staking madenciliğin daha az kaynak gerektiren bir alternatifi olarak düşünülebilir. Peki tam olarak Staking (Stake Etmek) Nedir?

Dünyanın En Büyük Kripto Para, Fan Token ve NFT Borsası Binance’a Kayıt Olun!

https://accounts.binance.me/tr/register?ref=36706398

Staking Nedir?

Bir blockchain ağının güvenliğini ve operasyonlarını desteklemek için fonları bir kripto para cüzdanında tutmayı içerir. Özetle staking, ödül kazanmak için kripto paraları kilitlemek anlamına gelmektedir.
Çoğu zaman coinlerinizi Trust Wallet gibi bir kripto cüzdanından doğrudan stake edebilirsiniz. Diğer yandan birçok borsa da kullanıcılarına staking hizmeti sunar.
Binance Staking oldukça basit bir yoldan ödül kazanmanıza imkan tanımaktadır. Tek yapmanız gereken coinlerinizi borsa üzerinde tutmaktır.
Staking’in ne olduğunu daha iyi anlamak için öncelikle Proof of Stake’in (PoS) nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. PoS, blockchainlerin kabul edilir seviyede merkeziyetsizliğini korurken enerji bakımından daha verimli şekilde çalışmasına imkan tanıyan (en azından teoride) bir mutabakat algoritmasıdır.
Önerilen Makaleler

Stake Etme Süreci Nasıl Çalışır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Proof of Work blockchainleri, yeni blokların blockchaine eklenmesi için madenciliği kullanır. Bunun aksine Proof of Stake zincirleri, blokları üretmek ve doğrulamak için stake etme sürecini kullanır. Stake etmek doğrulayıcıların coinlerini kilitlemesini böylece protokol tarafından belirli aralıklarla rastgele şekilde blok doğrulamak için seçilebilmesini içerir. Genellikle daha yüksek tutarları stake eden kullanıcıların bir sonraki blok doğrulayıcısı olarak seçilme şansı daha yüksek olur.
Böylece blokların yaratılması için ASIC’ler gibi özel madencilik donanımlarına ihtiyaç kalmaz. ASIC madenciliği donanıma yönelik önemli miktarda yatırım gerektirirken staking, kripto paranın kendisiyle doğrudan yatırım gerektirir. Yani PoS doğrulayıcıları, bir sonraki blok için hesaplama gücüyle rekabet etmek yerine stake ettikleri coinlerin sayısına göre seçilir. Doğrulayıcıları ağı güvende tutmaya teşvik eden ise “stake” yani ortaya koydukları coinlerdir. Bunu yapmayı başaramazlarsa stake’leri risk altına girer.

Her Proof of Stake blockchaini kendine has bir staking para birimine sahip olsa da bazı ağlar ödüllerin ikinci bir tokenla ödendiği ikili-token sistemini kullanır.

Uygulama bazında staking yalnızca, fonları uygun bir cüzdanda tutmak anlamına gelir. Böylece neredeyse herkes staking ödülleri karşılığında çeşitli ağ fonksiyonları gerçekleştirebilir. Buna birazdan bahsedeceğimiz, bir staking havuzuna fon eklemek de dahildir.

Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Bunun kısa bir cevabı yoktur. Her blockchain ağı staking ödüllerini hesaplamak için farklı bir yol kullanabilir.

Bazıları blok başına belirlenir ve farklı birçok faktörü dikkate alır. Bu faktörler arasında şunlar yer alabilir:

  • Doğrulayıcının kaç coin stake ettiği
  • Doğrulayıcının ne kadar süredir aktif olarak staking yaptığı
  • Ağda toplamda kaç coinin stake edildiği
  • Enflasyon oranı
  • Diğer faktörler
Bazı diğer ağlarda staking ödülleri sabit bir yüzde olarak belirlenir. Bu ödüller doğrulayıcılara enflasyonu telafi etmek için dağıtılır. Enflasyon, kullanıcıları coinleri tutmak yerine harcamaya yönlendirir ve bu da coinlerin kripto para olarak kullanımını artırır. Fakat bu modelde doğrulayıcılar ne kadar staking ödülü alabileceklerini önceden hesaplayabilir.
Bazı kişiler olasılığa dayalı bir blok ödülü yapısı yerine tahmin edilebilir bir ödül tutarı yapısını tercih edebilir. Ve bu bilgi herkese açık olduğundan daha fazla katılımcıyı staking yapmaya teşvik edebilir.

Göz At

En İyi Kripto Borsaları
Canlı Kripto Para Piyasası
Fan Tokenler
Son Dakika Kripto Haber

Sosyal Medya'da BTCVeri

Sorumluluk Reddi : Burada yer alan veriler kullanıcı bilgilendirme amaçlıdır . Yatırım tavsiyesi kapsamında değildir . Kripto para alım-satımı yüksek piyasa riski içerir. Lütfen yatırımlarınızı dikkatlice yapın. btcveri.com , alım-satımdan kaynaklanan kayıplarınızdan sorumlu değildir.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!