Likidite Nedir?

Likidite TERİMİ

Likidite terimi , piyasa fiyatında büyük etkilere neden olmadan bir varlığı satma veya satın alma kabiliyetini tanımlamak için kullanılır. Peki tam olarak Likidite Nedir ?

Likidite Ne Anlama Gelir ?

 Bir varlığı itibari para birimine dönüştürmenin ne kadar kolay olduğu fikriyle de ilgilidir . Nakde çevrilmesi zor olan mal veya varlıklar likit değildir, hemen değiştirilebilenler ise likit varlık olarak kabul edilir.

Bir tüccar veya yatırımcı, belirli bir varlığı derhal satabilir veya satın alabilirse, piyasalar likit olarak kabul edilir; bu, her zaman ticaret yapmak isteyen bir karşı taraf olduğu anlamına gelir. Buna karşılık, likit olarak kabul edilmeyen bir piyasa, tüccarın emri nihayet yerine getirilene kadar çok daha uzun süre beklemesini gerektirir.

Bu, tüccarların genellikle likit bir piyasa aradıkları anlamına gelir, bu nedenle çok uzun süre beklemek veya haksız fiyatları kabul etmek zorunda kalmadan finansal araçları verimli bir şekilde alıp satabilirler. Bu nedenle, likit piyasalar, yüksek işlem hacmi ve alış ve satış emirleri arasında makul bir yayılma (çok büyük olmayan) sunan piyasalardır. Örneğin Binance , likit bir  Bitcoin piyasasına sahiptir çünkü her zaman BTC satın almak veya satmak isteyen tüccarlar vardır ve  teklif sorma spreadi genellikle çok küçüktür.
Önerilen Makaleler;

Likiditenin kullanılabileceği başka bir bağlam, muhasebe likiditesi teriminin borçluların borçlarını zamanında ödeme kabiliyetini ifade ettiği muhasebedir. Bu nedenle, bir şirket kredilerini ve borçlarını sorunsuz bir şekilde ödeyebildiğinde likit olarak kabul edilir.

Yeni Çıkan Coinlerden İlk Siz Haberdar Olmak İçin Hemen Buradan Huobi Borsasına Kayıt Olun!

Göz At

En İyi Kripto Borsaları
Canlı Kripto Para Piyasası
Fan Tokenler
Son Dakika Kripto Haber

Sosyal Medya'da BTCVeri

Sorumluluk Reddi : Burada yer alan veriler kullanıcı bilgilendirme amaçlıdır . Yatırım tavsiyesi kapsamında değildir . Kripto para alım-satımı yüksek piyasa riski içerir. Lütfen yatırımlarınızı dikkatlice yapın. btcveri.com , alım-satımdan kaynaklanan kayıplarınızdan sorumlu değildir.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!